Mit és hogyan vizsgálnak az étrend-kiegészítőkben?
|
|
Meghatározott gyártási tételből származó, általában eredeti csomagolású, bontatlan termék vizsgálatát végzik el a laboratóriumban.
Az analitikai vizsgálatok során ellenőrzik a doppingszer-mentességet, meghatározzák az anabolikus hatású szereket, a narkotikumokat, a stimulánsokat. A potencianövelő szereknél a tiltott hatóanyagokat kutatják, a táplálék-kiegészítőnek is nevezett készítményeknél pedig elsősorban azt nézik meg, hogy valóban tartalmazzák-e a címkén található tápértéket (a szénhidrát, az energia, a fehérje, a cukor, a zsír és a zsírsav arányát). A vitaminkészítményeknél pedig a hozzáadott vitamintartalmat elemzik.
Megnézik mindemellett az esetleges szennyező anyago
Az étrend-kiegészítők
vizsgálatával immár több mint 10 éve foglalkozó cég laboratóriumába
főleg a gyártóktól, forgalmazóktól érkeznek a minták, amelyeket többek
között a hatóanyag alapján is megvizsgálnak. Ez idő alatt körülbelül 12
000 vizsgálatot végezett el a laboratórium a tiltott hatóanyagok
meghatározása során.
kat (fémek, toxinok), és elvégezzük a beérkező termékek mikrobiológiai vizsgálatát is.
Konkrétan a többi között az alábbi tiltott vegyületcsoportokat határozzák meg:
-
anabolikus hatású szerek (testosterone, androstadiendione, andostenedione, boldenone)
-
hormon és metabolikus módosítók (6-oxo, anastrazole…)
-
stimulánsok és narkotikumok (amfetamine, efedrine, sibutramine …)
-
kannabinoidok (THC, CBD…), (mennyiségi meghatározás is)
-
béta-blokkolók (atenolol, bizoprolol, metoprolol…)
-
béta2-agonisták (salbutamol, salmeterol, terbutalin…)
-
PDE-5 inhibítorok (sildenafil, tabalafil, vardenafil…)
A sportolóknak szánt termékekből a WADA (Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség) tiltólistáján szereplő komponensek közül a vizsgálatok során jelenleg több, mint 100 vegyületet határoznak meg. A tiltott szennyezők meghatározását LC-MS/MS és GC-MS technikával végzik.
|
Mit találtak a laboratóriumban?
|
Míg a vitaminok, az ásványi anyagokat tartalmazó készítmények, a sportitalok, a probiotikumok, illetve a tejsavófehérjék alacsonyabb, addig a különböző fogyasztószerek (többek között az olyan stimulánsok, mint az amphetamin, az ephedrin, a sibutramin, a DMAA,), az izomtömeg-növelő és a testépítőknek szánt szerek (anabolikus hatású szerek, aromatáz inhibitorok), valamint a potencianövelő szerek és a növényi kivonatok jóval magasabb kockázatú termékeknek számítanak.
Az utóbbi években már az epiandrosterone (2019) és az 1-androsterone (2018) is felkerült a listára, a WADA állásfoglalása alapján azonban a cannabidiol (CBD, nem pszichotróp anyaga) 2018 óta nem tiltott. Fontos tudni, a szintetikus kannabidiol nem, de a kannabisz növényből kinyert kannabidiol tartalmazhat változó mennyiségben THC-t, ami továbbra is tiltott anyag. Cseh bevizsgálás alapján a vizsgált CBD olajok 60%-a tartalmazott a címkén fel nem tüntetett THC-hatóanyagot. Az étrend-kiegészítőkben kizárólag a kendermag és annak feldolgozásával nyert termékek (pl. olaj, csíra őrlemény, stb.) használhatók fel, amennyiben a gyártó/forgalmazó a termék THC mentességét igazolja – áll az OGYÉI állásfoglalásában. Ami a WESSLING méréseit illeti: gyártói, jellemzően növényi kivonatok bevizsgálás során 271 mintából 85 pozitív esetet találtak THC-re. Ephedrin és származékai esetében 14 gyártó termékeinél a bevizsgált 65 mintából 25 (38,5%) volt pozitív.
|
Doppingmentes.hu – egy honlapon a legtöbb problémás szer
|
Az amatőr és hivatásos sportolók számára komoly segítséget jelent, hogy a WESSLING laboratórium nemrég összegyűjtötte és táblázatba foglalta azt a több száz étrend-kiegészítőt, amelyek bizonyosan nem tartalmazzák a 111 legproblémásabb doppingszert.
A www.doppingmentes.hu honlapon bárki kereshet terméket gyártó, terméknév és termékkategória szerint is.
Mivel napjainkban is léteznek olyan gyártók, akik tiltólistán lévő anyagokat tartalmazó készítményeket forgalmaznak, a szakértő azt javasolja, hogy ha valaki étrend-kiegészítőket, sportolóknak szánt termékeket vásárol, mindig gondosan tanulmányozza át a termék címkéjét.
Anabolikus szteroidok
|
|
Az anabolikus szteroidok jelenléte az étrend-kiegészítőkben az élsportolók számára komoly problémát jelent. A sportolók biológiai útlevele a vérparaméterek mellett a vizeletmintákból meghatározott szteroid profilt is tartalmazza, melynek változását folyamatosan monitorozzák. Az így összegyűjtött adatokból, és az akár 12 évig tárolt vizeletmintákból visszamenőleg is meghatározhatják a sportolók számára tiltott anabolikus szteroidok használatát.
Az étrend-kiegészítőként forgalomba hozott potencianövelő szerek esetében még mindig probléma a tiltott PDE-5 inhibitor jelenléte a forgalomba hozott termékekben úgy, hogy a címkén az összetevők között ezt nem tüntetik fel. Ezek a legtöbb esetben gyógyszer hatóanyagok, pl. sildenafil, vagy a gyógyszerként forgalomba hozott hatóanyagok designer drogjai.
|
Mit tehet a vásárló?
|
-
Nagyon fontos, hogy ezek eredetét mindig ellenőrizzük, lehetőleg ne rendeljük az interneten és ne vegyük meg azokat a pult alól.
-
Nagyon nagy bajt tud okozni akár egy hamis tabletta is, ezért is lényeges rendszeresen vizsgálni ezeket a termékeket.
-
A Doppingmentes.hu honlapon megtalálható az összes olyan Magyarországon bevizsgált étrend-kiegészítő, amelyik biztos, hogy nem tartalmazza a 100 leggyakrabban előforduló tiltott anyagot!
Az Ésszel a kosárba! kampány célja, hogy segítsen a fogyasztóknak abban, hogy minél biztonságosabb termékeket vásároljanak. A Laboratorium.hu tudományos weboldal cikksorozatában a WESSLING Hungary Kft. független laboratórium szakértői számolnak be a több millió élelmiszerminta vizsgálata után szerzett tapasztalataikról.
Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban itt tájékozódhat
|